تاریخ عکاسی و عکاسان پیشگام در ایران

بررسی تاریخ عکاسی ایران در یکصد و پنجاه سال اخیر 

 
  • نویسنده: یحیی ذکا 
  • تعداد صفحات : 583 صفحه مصور 
  • قطع : رحلی 
  • تیراژ : 3000 نسخه 
  • نوبت چاپ : اول /1376 
  • انتشارات : علمی و فرهنگی 
  شرح

عکس و تصویر

به گفته بسیاری از جامعه‌شناسان و مردم‌شناسان، از بهترین و گویا‌ترین عوامل شناخت ملت‌ها و اجتماعات و خصوصیات فردی و خانوادگی و پدیده‌هایی چون لباس و معماری اقوام و جوامع مختلف در مراحل گوناگون تاریخ حیات بشری است.

کتاب حاضر، دورانی نه چندان دور از حیات جامعه ایران را برای ما زنده می‌کند و، به علاوه، نشان می‌دهد که هنر عکاسی چگونه به ایران وارد شده و پس از طی مراحل تکاملی بعدی پای گذاشته است.

پیشگفتار مولف

این کتاب نخستین اثر مستقل و مشروح در تاریخ عکاسی ایران است و تا اندازه‌ای تحولات تاریخی و هنری عکاسی را در یکصد و پنجاه سال اخیر، در ایران می‌نمایاند، لیک نویسنده خود معترف است

که این اثر نمی‌تواند یک کار تحقیقی کافی و وافی به شمار آید و بر پژوهندگان جوان ایران است که در آینده، دنباله کار را بگیرند و با بررسیهای دقیق‌تر و فنی‌تر در آثار و احوال عکاسان پیشین، سهم هر یک را در پیشبرد این رشته از هنرو فن، ارزیابی کنند.

نویسنده بر آن است که‌گاه یک عکس یا تصویر خوب و روشن، بیش از ده‌ها برگ نوشته می‌تواند به آسانی روشنگر و گویای حادثه‌ای باشد و گوشه‌های تاریک زندگانی آدمیان را باز نماید.

از سوی دیگر، امروزه عکاسی از مراحل تفننی و نمایشی و تفریحی گذشته وارد مراحل بسیار دقیق و ظریف علمی و فنی گردیده و در همه زمینه‌ها به پیشرفت‌های شگرف دست یافته است و هم اکنون در همه شئون به ویژه

پژوهشهای پزشکی و فضایی و محیط‌شناسی و جغرافیایی و... نفوذ فوف العاده یافته و نتیجه‌های نیکو و شگفت آور، به بار آورده است.

در جهان کنونی، در کشور‌های گوناگون، هزاران کتاب و گفتار و مجله در زمینه عکس و عکاسی نوشته و چاپ و نشر می‌شود و انجمن‌های اختصاصی گوناگون بنیاد یافته است که اعضا و دوستاران عکاسی در آن‌ها گرد آمده

به پیشبرد مطالعات و فعالیت‌های خود ادامه می‌دهند و این یک ضرورت تاریخی است که در میهن ما نیز به اینگونه بنیاد‌ها و کار‌ها و کوشش‌ها، ارج نهاده شود و مراکز گوناگون برای پژوهش و بررسی و آموزش و گسترش عکاسی پدید آید.

/ 0 نظر / 22 بازدید